1.37 Puncte = 1 Vella / Vella= 0.00002667583 BTC si 43.2183406114 Doge

Group statistics

Members:
859
Threads:
856
Discussions:
15
Photos:
12

Latest posts

Group events

Pasarea Matinala

Tema Zilei Despre furt și celelalte porunci Dumnezeiești

Status
Not open for further replies.

Ioan Bucatariu

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 150
Oracol (XOR)
128.91
Fan Adevărat!
9.00 Puncte
Nu va suparati pe mine dar nu am inteles NIMIC din ce a-ti scris despre aceasta tema,totul este o abrambureala.Va rog sa refaceti textul sa intelegem si noi astia cu IQ mai mic ce ati vrut sa scrieti.Adica pe intelesul tuturor,ca nu toti sunt profesori universitari.Sper ca acest comentariu nu o sa aiba repercusiuni asupra mea,ca si membru al grupului.Multumesc.

Archangel Michael

Well-Known Member
Staff member
Fan Adevărat!
Top 50
Oracol (XOR)
93,534.73
Fan Adevărat!
1.00 Puncte
Nu va suparati pe mine dar nu am inteles NIMIC din ce a-ti scris despre aceasta tema,totul este o abrambureala.Va rog sa refaceti textul sa intelegem si noi astia cu IQ mai mic ce ati vrut sa scrieti.Adica pe intelesul tuturor,ca nu toti sunt profesori universitari.Sper ca acest comentariu nu o sa aiba repercusiuni asupra mea,ca si membru al grupului.Multumesc.
Pai iti exprimi opinia vizavi de furt. Daca este bun sau rau.
Ce parere ai despre cei care fura sau de ce crezi ca tu ca o fac...

Maria Colceriu

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Donator
Oracol (XOR)
394.48
Fan Adevărat!
69.00 Puncte
Furtul este un păcat în fața lui Dumnezeu și un delict în fața legii pământești!
În fața lui Dumnezeu și dacă furi cireșe, mere sau orice alt fruct sau legumă e tot un păcat, adică eu am întrebat duhovnicul meu și a zis că dacă am furat doar de poftă nu e furat și nu e păcat, dar dacă ai furat să faci dulcețuri sau mai știu eu ce, e păcat!
Furatul e o boală grea pentru cei care sunt învățați cu asta, greu mai scapă de el!
Și cum spunea @Boiangiu dana, cei care fură nu au cei 7 ani de-acasă, nu au fost învățați la timp, iar părinții când copii au avut aceste tentative în copilărie și-au spus replica clasică "E copil, nu știe!", iar de aici începe totul!
În concluzie, după părerea mea, părinții au o mare parte din vină!
Mulțumim de temă!
Distribuit pe fb!

micutza56

Well-Known Member
Contributor
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Donator
Oracol (XOR)
3,782.64
Fan Adevărat!
118.00 Puncte
Furtul este considerat un păcat. De cele mai multe ori are la bază sărăcia sau lăcomia de bani.Este drept că sărăcia nu este o scuză.
Se zice "nu-mi da Doamne sărăcie, nici bogăție, dă-mi pâinea ce-mi trebuie"! Consider că furtul este lipsă de educație.Trist este că in ziua de astăzi ,furtul
parcă a devenit sport national.Copiii încep sa fure de la cele mai mici lucruri ,iar cu timpul devin adevărați profesioniști. Este ceea ce văd in familie și consideră furtul ca un mod de existență.Îmi este greu să-i înțeleg pe părinții acestor copii.Nu stiu ce aș putea spune in apărarea lor,dar este tot mai greu î
într-o societate in care zilnic sunt mediatizate furturi comise de la cei cu funcții in stat și până la cei de jos." Hoțul zice c-a glumit /Când vede că l-ai zărit! "
Distribuit pe facebook.

Alyna Ianache

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
284.91
Fan Adevărat!
56.00 Puncte
Furtul înseamnă încălcarea unei porunci.
Furtul nu este incriminat numai de legile penale, ci și de cele morale.
De exemplu. În Biblie este cunoscut prin Porunca a VIII, impune simplu.... "SĂ NU FURI"...
Ce s-ar întâmpla dacă toată lumea ar fura?
Ne-ar ajuta, sau ar constitui o piedică?
Cred că a-ți înțeles ideea... Dacă toți ar fura de la ceilalți, am fi atât de paranoico și ar trebui să cheltuim atâția bani și atâta timp, încât asta ne-ar încetini mult prea tare și n-am mai ajunge niciodată.......
De aceea furtul și celelalte porunci lăsate de Creatorul nostru sunt lucruri rele.
Dar nu doar că așa ne spune o carte sau o lege, sau un lider spiritual, ci pentru că, dacă toți le-ar comite, nu ne-am mai îndrepta cu toții spre acea complexitate supremă care este Dumnezeu, odată cu tot restul universului.
Și opusul este adevărat.
De ce iubirea este bună?.. Ce s-ar întâmpla dacă toți i-ar iubi pe ceilalți... Asta ne-ar ajuta sau ne-ar trage înapoi?... Ne-ar ajuta desigur..... De aceea o asemenea iubire universală ar accelera imens mișcarea noastră către Dumnezeu.
Iubirea este bună. Prietenia este bună. Loialitatea este bună. Cinstea e bună. Libertatea este bună... Noi știm dinainte că toate aceste lucruri sunt bune... Dintotdeauna am știut-o un inimile noastre și toți marii învățători ne-au spus-o,.... dar acum cu aceasta definiție a binelui și a răului, putem vedea și de ce sunt bune.... Exact așa cum putem înțelege de ce a fura.. a minți... a omorî... sunt acțiuni rele

Fiecare membru care-si exprimă opinia, va primi 1 punct Fan Adevarat .
Cine va avea cele mai multe aprecieri va primi 3 puncte Fan Adevarat.De asemenea trebuie sa distribuiti aceasta tema pe una din retele de socializare.
Vă rog doar un singur comentariu,postarile duble vor fi sterse.
Saracia şi lacomia sunt între cauzele furtului. Din pacate SARACIA poate fi aceea care-l determină pe om să fure şi să ia în deşert NUMELE DOMNULUI
DISTRIBUIT!!!

Ramo

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Oracol (XOR)
113.01
Fan Adevărat!
13.00 Puncte
Dumnezeu nu rămâne dator nimănui. Orice lucru dobândit pe nedrept mai ales când altcineva are de pierdut de pe urma înşelătoriei noastre nu va folosi în viaţă, ci mai rău, va aduce necazuri mai devreme sau mai târziu. De aceea, trebuie să urmăm calea corectitudinii, cu nădejdea că vom fi răsplătiţi, chiar dacă nu întotdeauna pe moment. Pentru aceasta este nevoie de nădejde şi de răbdare.
Furtul este un păcat greu fiindcă loveşte în datoria de a fi drepţi şi a iubi pe aproapele nostru.
Distribuit pe fb!

Status
Not open for further replies.