1.09 Puncte = 1 Vella / Vella = 0.0000416458 Bitcoin (BTC) si 67.09 Doge

Group statistics

Members:
853
Threads:
767
Discussions:
15
Photos:
12

Latest posts

Group events

Pasarea Matinala

Pasarea matinala episodul 49 trailer 3

Lidia

Well-Known Member
Contributor
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
1,242.18
Fan Adevărat!
67.00 Puncte
Eu nu știu perfect, sunt multe cuvinte pe care nu le inteleg dar cum nu e tradus în romana prefer sa le vad în engleză, cine știe poate ca o sa ma uit din nou când o sa fie traduse. Sunt curioasa dacă o sa filmeze doar pe perioada verii sau o să continue ca și pasarea matinala.

Maria Colceriu

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Donator
Oracol (XOR)
874.13
Fan Adevărat!
70.00 Puncte
Eu nu știu perfect, sunt multe cuvinte pe care nu le inteleg dar cum nu e tradus în romana prefer sa le vad în engleză, cine știe poate ca o sa ma uit din nou când o sa fie traduse. Sunt curioasa dacă o sa filmeze doar pe perioada verii sau o să continue ca și pasarea matinala.
Poate o să le avem traduse :)

Iliecorina

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
405.56
Fan Adevărat!
52.00 Puncte
Bună dimineața, păsări matinale!
Un început de săptămână minunat vă doresc!
Să aveți poftă la cafea, spor și serviciu ușor!
La mulți ani, sărbătoriților de azi!
Bună dimineața, Issa!
Drum bun! Să ajungeți cu bine!
Concediu plăcut si vreme frumoasă să aveți!

dumitru

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 100
Oracol (XOR)
547.15
Fan Adevărat!
12.00 Puncte
Buna dimineata !
Incepe numărătoarea inversă.
EK , chiar dacă a avut si urcușuri și coborâsuri , rămâne un film ce a dat fanilor si bucurii si dezamagiri.

In momentele de dezamagire, fiecare avea un ghem in stomac, dar cu siguranță , cred ca asta a fost si rolul filmului.
Acum cand s-a ajuns in vârful "aisbergului" , parca ne-am dori sa coboare dinou si sa urce dar pe alta scara, o scara creată de noi.
Ar fi fost frumos, dar asta e.
Poate finalul ne ofera ceea ce dorim.

O zii frumoasa pentru toata lumea!

alinuta

Well-Known Member
Contributor
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Donator
Oracol (XOR)
956.17
Fan Adevărat!
168.00 Puncte
O

Ok......
Un pepene galben
500 grame frisca indulcita, eu am folosit rama 19‰ grasime(voi de care vreti.)
400 grame iaurt
Piscoturi
Gelatina 18gr(eu am pus doar 10 dar mi a iesit un pic moale)
Tava de 24 sau 26 cu inel detasabil
Se curata pepenele, jumatate se mixeaza iar cealalta jumătate se taie feliute subtiri pt ornat
Se inmoaie piscoturile in sirop(apa cu zahar), eu le am inmuiat in suc de mere+coacaze si tapetam fundul formei.
Intre timp se inmoaie gelatina in apa rece iar dupa 10 minute se topeste pe foc avand grija sa nu dea in fiert
Se bate frisca bine, se adauga iaurtul, pepenele mixat si gelatina(pe rand). Crema obtinuta se toarna peste piscoturi si se baga in congelator cel putin 2 ore(eu l am lasat de la ora 21 pana la 22 ca imi era somn... :cool:)
Dupa cele 2 ore se scoate si se orneaza.
Se tine la frigider.. O sa atasez si clipul(in italiana) pt a vedea modul de preparare. Este foarte simplu si foarte rapid excluzand cele 2 ore in congelator

Pofta buna
Aaaasi am mai facut niste ardei umpluti cu ardei din curte de la mine.... Yammmiii... View attachment 6085
Bravo, asa de dimineata sa fac ulcer...multumesc