1.37 Puncte = 1 Vella / Vella= 0.00002667583 BTC si 43.2183406114 Doge

Group statistics

Members:
859
Threads:
856
Discussions:
15
Photos:
12

Latest posts

Group events

Pasarea Matinala

Tema Zilei : CREDEȚI ÎN SUPERSTIȚII?

Status
Not open for further replies.

Issabella

Well-Known Member
Contributor
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Donator
Oracol (XOR)
1,375.01
Fan Adevărat!
197.00 Puncte
CREDEȚI ÎN SUPERSTIȚII?

Superstițiile au început cu milenii în urmă, când strămoșii noștri încercau să’și explice anumite situații și circumstanțe misterioase sau care nu aveau un sens familiar, prin cunoștințele dobândite de membrii comunității respective de’a lungul timpului.

De exemplu, înainte de dezvoltarea știintei care explică destul de multe lucruri obișnuite din zilele noastre, totuși pentru oamenii acelor timpuri unele lucruri erau considerate ciudate cum ar fi de ce luciul apei și mai târziu oglinzile arătau reflexiile noastre sau de ce ne apar umbre când este soare, oameni din trecut au motivat că o umbra sau o reflexie a fost o parte din sufletul lor. Dacă cineva a rupt ceva pe care umbra lor sau reflexia lor a apărut, oamenii credeau ca sufletul lor a fost vătămat.

Prin urmare, atunci când o persoană care a spart o oglindă, este considerat ghinion sau un rău mare. Astăzi, știm că reflexiile și umbrele nu fac parte din sufletele noastre, dar încă se crede că a sparge o oglindă este ghinion mare.

Deci, o superstiție este ”o credință sau o practică”, care se atașează în instinctul oamenilor, chiar și după ce noile cunoștințe sau fapte dovedesc faptul că aceste convingeri sunt neadevărate.

Mai jos avem o lista cu cele mai cunoscute sau neștiute semne, superstiții, credințe, preziceri, dar și sfaturi și recomandări să le spunem băbești, de la noi, care au fost transmise din bătrâni pe cale orală din generație în generație. Oricare dintre noi le putem considera cum dorim, dar este imatur să le considerăm simple fantezii dacă nu putem știi când și dacă devin reale, atât timp cât nu le urmărim efectele, sau le ignorăm:

1. Dacă ți se îmbujoreaza și îți ard obrajii fără motiv, se zice că cineva vorbește despre tine.
2. Dacă te doare puternic capul din senin, casti in continuu, fara să’ți fie somn, daca iti curge sange din nas sau ai stari de voma fara motiv, daca ti se congestioneaza fata, iti tiuie urechile și ai temperatura din senin, ai putea fi deochiat.
3. Dacă în timp ce iti perii parul, pieptenele cade pe jos, anunta mari dezamagiri.
4. Dacă te manancă urechea dreapta, cineva te vorbeste de bine. Daca te mananca urechea stanga, te vorbeste de rau.
5. Dacă te manâncă nasul, anunta suparare. Dar mai exista si varianta ca daca te mananca nasul, cineva vine sa te vada. Daca te mananca nara dreapta, vine o fata, daca e nara stanga, vine un baiat.
6. Daca te mananca buzele in ziua respectiva vei fi sarutat.
7. Daca ti se zbate ochiul drept, anunta curand o nastere in familie. Daca ti se zbate ochiul stang, anunta deces sau o mare dezamagire.
8. Daca iti cade o geana, pune’o in palma si arunc’o peste umar in timp ce iti pui o dorinta. Daca geana zboara, atunci dorinta se va implini.
9. Daca te mananca talpa de la piciorul drept, se anunta o calatorie.
10. Aduce ghinion să’ți faci unghiile dupa apusul soarelui sau duminica sau vinerea.
11. Daca îți dai cu oja pe unghii si le privesti des, cineva vorbeste de tine.
12. Accidentele si ghinioanele se întâmpla numai oamenilor blestemati de cineva

13. Cele mai cunoscute sunt MARŢI și 13, două semne rele care, alăturate, dau fiori multora. Superstiţiosi sau nu, nu se poate ca această dată să treacă neobservată!

De ce creează probleme cele două semne puse alături? Pentru că ambele, separat, au conotatia lor negativă. Multe popoare consideră numărul 13 ca fiind blestemat. Se zice că numărul 13 este considerat aducător de nenorociri si pentru că, la Cina cea de taină, au stat la masă 13 persoane, cei 12 apostoli si Iisus, înainte ca Mântuitorul să fie crucificat. Puţini oameni au curajul să cheme la masă 13 musafiri.

Romano-catolicii văd însă altfel ziua de 13. Pe 13 iunie ei îl sărbătoresc pe Sfântul Antons de Padova, unul dintre cei mai iubiţi sfinţi ai lor. Este ziua în care se rosteşte o rugăciune specială care dă posibilitatea fiecăruia de a cere un anumit dar. Funeraliile Sfântului s’au ţinut într’o zi de marţi, zi în care au avut loc numeroase minuni şi vindecări, aşa că aceasta a rămas ziua în care credincioşii i se roagă.
Ziua de marți este considerată, alături de ziua de vineri ca fiind o zi cu trei ceasuri rele.

SUPERSTIŢIA din jurul zilei de marţi, 13 este reprezentată, de fapt, de o combinaţie a două frici distincte: prima, cea de numărul 13, care este numită şi triskaidekaphobia şi teama inexplicabilă de zilele de marţi.

Ca rezultat al existentei acestei fobii, la unele cladiri înalte etajul 13 nu exista, fiind denumit 14, de asemenea numarul 13 la case este adeseori „uitat”.
14. Încrucişarea celor două degete se crede că alungă ghinionul şi îndeplineşte dorinţele.

Se spune ca aduce noroc dacă faci cadou:
Bijuterii | Inele de aur si argint | Inel fara perle | Inel cu perla neagra | Inel cu diamant, rubin, safir, camee | Bratara de aur | Bratara de argint | Cercei | Ceas cu nume gravat | Colier cu perle în număr fără sot | Album | Caseta de bijuterii | Sal | Pahare de cristal | Blana | Manusi | Carte | Lampa | Medalie gravata | Tablou | Vioara.

FLORI CU NOROC:
Trandafiri albi, rosii | Garoafe albe si rosii | Crin | Vasc | Liliac | Trifoi | Nu ma uita
PARFUMURI CU NOROC:
Cu mirosuri dulci

Se spune ca aduce ghinion dacă faci cadou:
Inel de aur sau argint cu perle | Inel cu opal | Inel cu ametist | Medalion | Ac de cravata | Ac de palarie | Cutie de lemn | Batista | Portret | Pila de unghii | Centura | Fular | Incaltaminte | Umbrela | Oglinda | Perdele | Cuie | Cufar | Carnet | Creion | Calimara | Cutit.

FLORI CU GHINION:
Ciclamen | Tuberoza | Mac |
PARFUMURI CU GHINION:
Cu mirosuri violente
Screenshot_20190608-170750_Chrome.jpg
FIECARE MEMBRU CARE ÎȘI EXPRIMĂ OPINIA, VA PRIMI 1 PUNCT FAN ADEVARAT .
DE ASEMENEA , TREBUIE SĂ DISTRIBUIȚI TEMA PE UN SITE DE SOCIALIZARE .
CINE VA AVEA CELE MAI MULTE APRECIERI VA PRIMI 3 PUNCTE FAN ADEVĂRAT .
POSTĂRILE DUBLE VOR FI ȘTERSE.
VĂ RUGĂM UN SINGUR COMENTARIU!

Maria Colceriu

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Donator
Oracol (XOR)
394.48
Fan Adevărat!
69.00 Puncte
Nu vreau să fiu superstițioasă, de aceea evit astfel de cazuri!
Majoritatea dintre ele nu le cred iar care îmi dau un semn de întrebare le evit :)!
Exact cum ați zis și voi fetele, cu cât te gândești la ele cu atât se adeveresc, deci eu le evit ;)!
Mulțumim de temă!
Distribuit pe fb!

roxyroxycris

Well-Known Member
Registered
Oracol (XOR)
0.00
Fan Adevărat!
0.00 Puncte
Nu cred in superstitii. Credeam cand eram mica si ma duceam la scoala ( cand nu ma simteam suficient de pregatita incercam sa evit canalele - sa nu calc pe ele, sa am grija sa nu-mi cada cartea din mana etc), dar acum nu mai cred in ele. Sunt de parere ca atunci cand crezi in superstii, in mod inconstient atragi raul respectiv si-l faci sa se intample (nu o sa vezi nici o superstiti legata de bine, toate sunt numai de rau).
Distribuit pe fb.

Gigi

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Donator
Oracol (XOR)
2,961.56
Fan Adevărat!
3.00 Puncte
Poate datorita faptului ca am fost crescuta de bunici, sunt unele " superstitii" pe care le cred, de pilda cred in deochi, bunica mea avea leac si eu am " mostenit" acest "har", daca pot sa.i spun asa, mai cred in vise si cam atat, in rest cu Dumnezeu inainte, daca este scris sa se intample ceva, se intampla, indiferent daca crezi sau nu in superstitii.

GetaLupascu

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 100
Oracol (XOR)
492.45
Fan Adevărat!
74.00 Puncte
Superstițiile au existat dintotdeauna si continua sa se transmită din generație in generație . Cu totii am auzit ca moartea sunt trei ceasuri rele, sau ca ziua a13-a a lunii e ghinionista , ca atunci cand ne trace calea o pisica neagră o sa ne meargă rau , la fel ca in cazul in care întâlnim un preot .. Superstiții sunt multe si fiecare regiune isi are propriile sale superstiții . Pana la urma , toate sunt doar speculații asociate probabil printr-o coincidenta. Daca s-a întâmplat ca ziua de 13 sa fie una dificila in care toate ti-au mers prost e simplu sa arunci vina in grădina ..superstiției . Este o chestiune de logica, iar in viziunea mea sunt simple coincidente si speculații . Distribuit pe Facebook

mioara_cozonac

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
822.61
Fan Adevărat!
159.00 Puncte
Superstitiile ,ghicitul si zodia pentru mine sunt inventi ale oamenilor. Pentru mine nu au nici o valoare . Niciodata nu trebuie sa le ametecate cu credinta Superstitia este imaginatia omului care nu are nici o legatura cu realitatea De la pisica neagra de la cucuveaua care cinta si ea ca toate pasarile,la obiceiurile care se inpun de unele babe la inmormintari sunt toate niste inventi false. Distribuit pe facebook

Status
Not open for further replies.