Group statistics

Members:
831
Threads:
557
Discussions:
12
Photos:
12

Latest posts

Group events

Pasarea Matinala

Tema Zilei : Despre bitcoin, moneda viitorului si blockchain

Status
Not open for further replies.

EVA MARIA HABINA

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 150
Oracol (XOR)
96.500
Fan Adevărat!
4.00 Puncte
Buna tuturor!
Cine nu a auzit de bitcoin?
Cu toate acestea multi privesc aceasta unitate de valoare in fel de fel de moduri iar toate prezentatiile si informatiile venite din mas-media sunt pline de ambiguitate.

Ce este moneda virtuala bitcoin? Practic este un program ca un joc de altfel in care dezvoltatorul a creat in cadrul acestui program o anumita suma de bitcoini in care stând conectat la acest program primesti bitcoini. Este ca si cum pui calculatorul tau sa munceasca si primeste aceste unitati de valoare. Si eu cand am auzit de aceasta oportunitate...sceptic de fire m-am gandit sa nu fie ceva piramidal si sa trebuiasca sa dai ceva bani, insa nu a fost deoc asa.

Acesti bitcoini care ii primesti daca pui calculatorul la munca sunt limitati, mai exact sunt doar 21 milioane si sau minat (lucrat, descoperit) pana acum aproape 18 milioane.

Insa marea problema este faptul ca daca la inceput primeai foarte usor aceste unitati bitcoin, acum se primeste foarte greu si practic iti trebuie foarte multe calculatoare ca sa primesti 1 bitcoin sau chiar mai putin.

Aceste unitati bitcoin ( monede virtuale) au inceput la un momendat sa aibe o anumita valoare. Daca la inceput un bitcoin a valorat 0.0001$ dupa cativa ani a ajuns un singur bitcoin sa valoreze 1$ , dupa care 50$ , iar in decembrie 2017 a atins suma maxima in istorie de 20000 ( 20 mii) un singur bitcoin ( 1BTC)

Fac aceasta tema ca subiect bitcoinul deoarece se pare ca a inceput sa "explodeze" din nou.
Daca in decembrie 2018 1 bitcoin valoara in jur de 3000 $ acum valoreaza 8000 $ un singur BTC
Se pare ca cine a avut inspiratia sa investeasca in decembrie in BTC (bitcoini) si-a dublat suma si inca jumatate in doar 5 luni

Bitcoin nu este singura moneda virtuala ...sunt mai multe monede care se pare ca se mentin si chiar au o valoare reala.

Intrebarea este urmatoarea? Ce parere aveti despre aceste monede virtuale si daca ati avut vreodata in portofelul vostru o anumita moneda virtuala. Cei care raspund printr-un comentariu va primi 1 Punct Fan Adevarat . De asemenea trebuie sa distribuiti acesta tema pe una din retelele de socializare.
Cine va avea cele mai multe aprecieri va primi 3 puncte

Mai jos aveti un articol video despre bitcoin si blockchain, sistemul acestei monezi care se pare ca a revolutionat sistemul financiar.

Am auzit foarte vag despre moneda virtuala. O sa ma interesez, pare ceva interesant. Despre bitvoin am auzit dar despre blockchain doar azi si aici. Multumesc pentru informare. Interesanta tema de discutii.

Maria Colceriu

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
923.620
Fan Adevărat!
68.00 Puncte
Bună seara admin! S
Soțul meu acum 2 ani a cumpărat niște monede virtuale, bitcoin, nu știu câte monede are, dar ultima dată când intrase în cont, anul trecut cred era 28$ moneda, dar nu știm cum am putea scoate sau folosi acele monede din acel cont.
Tu știi cum am putea folosi acele monede sau dacă se pot folosi acum?
Mulțumesc!

AliceR

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 100
Oracol (XOR)
262.640
Fan Adevărat!
15.00 Puncte
Bitcoin este prima implementare a unui concept numit "cripto-valută", care a fost pentru prima oară enunţat în 1998 de către Wei Dai în lista de mail cypherpunks, sugerând ideea unei noi forme de bani ce foloseşte criptografia pentru a controla emiterea lor şi tranzacţiile, spre deosebire de a se baza pe o autoritate centrală. Primele specificaţii şi validarea conceptului au fost publicate în 2009 într-o listă de mail dedicată criptografiei de către Satoshi Nakamoto. Satoshi a părăsit proiectul la sfârşitul anului 2010 fără să spună foarte multe lucruri despre persoana sa. De atunci, comunitatea a crescut exponenţial, cu multi programatori lucrând la Bitcoin. Anonimitatea lui Satoshi a ridicat deseori îngrijorări nejustificate, multe dintre ele legate de neînţelegerea naturii open source a Bitcoin. Protocolul şi software-ul Bitcoin sunt publicate liber şi orice programator din lume poate vedea codul sau să-şi facă propria versiune modificată a software-ului Bitcoin. Ca şi programatorii actuali, influenţa lui Satoshi a fost limitată de faptul că schimbările făcute de el trebuiesc să fie adoptate de ceilalţi şi din cauza asta el nu a avut control asupra Bitcoin. Ca atare, identitatea inventatorului Bitcoin este probabil la fel de relevantă astăzi ca identitatea persoanei care a inventat hârtia. Cateva generalitati despre Bitcoin. Eu personal cred ca aici se va ajunge din punct de vedere al circulatiei banilor in viitor.

Maria Colceriu

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
923.620
Fan Adevărat!
68.00 Puncte
Bună seara admin! S
Soțul meu acum 2 ani a cumpărat niște monede virtuale, bitcoin, nu știu câte monede are, dar ultima dată când intrase în cont, anul trecut cred era 28$ moneda, dar nu știm cum am putea scoate sau folosi acele monede din acel cont.
Tu știi cum am putea folosi acele monede sau dacă se pot folosi acum?
Mulțumesc!
Distribuit admin, pe fb!

Daniela Mutalip

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Oracol (XOR)
25.950
Fan Adevărat!
4.00 Puncte
Buna tuturor!
Cine nu a auzit de bitcoin?
Cu toate acestea multi privesc aceasta unitate de valoare in fel de fel de moduri iar toate prezentatiile si informatiile venite din mas-media sunt pline de ambiguitate.

Ce este moneda virtuala bitcoin? Practic este un program ca un joc de altfel in care dezvoltatorul a creat in cadrul acestui program o anumita suma de bitcoini in care stând conectat la acest program primesti bitcoini. Este ca si cum pui calculatorul tau sa munceasca si primeste aceste unitati de valoare. Si eu cand am auzit de aceasta oportunitate...sceptic de fire m-am gandit sa nu fie ceva piramidal si sa trebuiasca sa dai ceva bani, insa nu a fost deoc asa.

Acesti bitcoini care ii primesti daca pui calculatorul la munca sunt limitati, mai exact sunt doar 21 milioane si sau minat (lucrat, descoperit) pana acum aproape 18 milioane.

Insa marea problema este faptul ca daca la inceput primeai foarte usor aceste unitati bitcoin, acum se primeste foarte greu si practic iti trebuie foarte multe calculatoare ca sa primesti 1 bitcoin sau chiar mai putin.

Aceste unitati bitcoin ( monede virtuale) au inceput la un momendat sa aibe o anumita valoare. Daca la inceput un bitcoin a valorat 0.0001$ dupa cativa ani a ajuns un singur bitcoin sa valoreze 1$ , dupa care 50$ , iar in decembrie 2017 a atins suma maxima in istorie de 20000 ( 20 mii) un singur bitcoin ( 1BTC)

Fac aceasta tema ca subiect bitcoinul deoarece se pare ca a inceput sa "explodeze" din nou.
Daca in decembrie 2018 1 bitcoin valoara in jur de 3000 $ acum valoreaza 8000 $ un singur BTC
Se pare ca cine a avut inspiratia sa investeasca in decembrie in BTC (bitcoini) si-a dublat suma si inca jumatate in doar 5 luni

Bitcoin nu este singura moneda virtuala ...sunt mai multe monede care se pare ca se mentin si chiar au o valoare reala.

Intrebarea este urmatoarea? Ce parere aveti despre aceste monede virtuale si daca ati avut vreodata in portofelul vostru o anumita moneda virtuala. Cei care raspund printr-un comentariu va primi 1 Punct Fan Adevarat . De asemenea trebuie sa distribuiti acesta tema pe una din retelele de socializare.
Cine va avea cele mai multe aprecieri va primi 3 puncte

Mai jos aveti un articol video despre bitcoin si blockchain, sistemul acestei monezi care se pare ca a revolutionat sistemul financiar.

Nu am avut niciodata o moneda virtuala si nici nu prea am incredere in genul asta de castiguri. Sunt mai realista si merg pe premiza ca ce este in mana nu-i minciuna.O seara buna tuturor.

Gigi

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
974.450
Fan Adevărat!
88.00 Puncte
am auzit de aceste monede și atât, de avut nu am avut, o fi ceva care poate copii noștri sau copii copiilor noștri vor fi mai familiarizați cu aceste monede virtuale, eu nu am avut și sincer nu cred că aș vrea în momentul acesta, sunt atât de multe lucruri pe care vreau să le fac când încă sunt în putere, sănătoasă și voioasă încât aceste monedei mie personal nu-mi inspiră nimic, nu sunt împotriva lor, cine înțelege și consideră că aceste monede virtuale le este de ajutor, atunci mult succes.
am distribuit pe twitter.

Status
Not open for further replies.