Reclama

Group statistics

Members:
587
Threads:
297
Discussions:
9
Photos:
10

Latest posts

Group events

Pasarea Matinala

Important! Top 25 locuri romantice din romania

Archangel Michael

Well-Known Member
Staff member
Fan Adevărat!
Top 50
Oracol (XOR)
96,191.770
Fan Adevărat!
0.000 Puncte
Dupa publicarea articolului Top 10 al celor mai romantice locuri din Italia mai multi membrii Fan Adevarat au mentionat si pe buna dreptate, ca Romania are locuri la fel de frumoase si romantice ca si Italia insa nu sunt promovate. @Violetaghh sustinuta de catre @Gigi si alti membri au propus sa facem un top 25 Locuri romantice si de neuitat din romania.

Astept propuneri de locuri fermecatoare care trebuiesc neaparat sa apara in acest top.

Cine face o descriere cap coada unui loc minunat din romania care merita neaparat vizitat primeste 3 puncte Fan Adevarat!
Descrierea sa fie unica nu copy paste de pe alte site-uri.

Last edited:

Violetaghh

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
156.920
Fan Adevărat!
41.000 Puncte
Mulțumesc ptr apreciere. Acum ma simt datoare sa va împărtășesc din zona mea natala nu ptr ca locuiesc în aceasta zona ci ptr simplul fapt ca o cunosc și aici am foarte multe amintiri. Sunt din județul Argeș poate ptr uni or sa spună și ce are atât de romantic în acest județ? As începe cu mănăstirea din Curtea de Argeș... Și ce ve-ți spune? Ce poate avea romantic o mănăstire? Eu spun ca are o poveste mai tragica de iubire decât Romeo și Julieta... Manole a zidit soția în zidurile mănăstiri și încă din acel zid mai curg lacrimile Anei... Cu toți cred ca știu povestea nu are rost să spun decât ca e un loc minunat. Apoi mergând mai departe pe culoarul vestit Câmpulung-Rucăr-Bran adică DN 73 o destinație foarte iubita mai ales de către Bucureșteni datorita aerului curat și al peisajului superb (o îmbinare plăcută între stânci și munții împăduriți perfect ptr a opri mașina sa faci un selfie). Mulți adora sa facă drumeții iar cei mai curajoși sa sară cu parapanta.

Violetaghh

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
156.920
Fan Adevărat!
41.000 Puncte
Pe scurt pot spune doar atat:
Este o zonă bogată în relief bine definit, cu avene, chei, abrupturi calcaroase și circulație carstică.
Județul Argeș este o destinație perfectă pentru turiștii care iubesc muntele, natura și mersul pe jos, însă are și zone pentru cei care nu sunt atât de încântați de mersul pe jos pot vizita peștera Dâmbovicioara, mausoleul sau pot gusta vestitul bulz. Sper sa nu fi plictisit prea mult.

ellaH

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
471.210
Fan Adevărat!
58.000 Puncte
Cazanele Mari si Mici
Pe drumul de la Orsova catre Moldova Noua ni se deschide in fata ochilor un taram de basm,unde Dunarea se strecoara printre munti sa intre in tara! Soseaua serpuieste pe malul Dunarii, la poalele masivului Ciucarul Mare, paralela cu soseua de pe malul sarbesc, cu vegetatie ce coboara in apa Dunarii, cu locuri salbatice intrepatrunse de pensiuni elegante. Inainte de localitatea Dubova ne vegheaza basorelieful impresionantului rege dac Decebal sculptat in piatra, maret,impunator,ca un adevarat rege! in apropierea chipului sculptat in 10 ani gasim Manastirea Mraconia denumita si *manastirea de sub apa*, ridicata in locul numit *la balon*,unde Dunarea e atat de ingusta incat nu puteau trece 2 nave concomitent! De aici putem face o plimbare cu barca pe Dunare, sa vizitam pestera Ponicova,unde se intra direct cu barca cativa metri si pestera Veterani! O data ajunsi la Dubova gasim pe malul apei pensiuni elegante,cochete,colturi de rai,cu pontoane unde te poti relaxa in zgomotul valurilor,de unde poti face plimbari cu barca, sau pur si simplu sa te detasezi de lumea asta nebuna! Asta e Romania noastra!

Violetaghh

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
156.920
Fan Adevărat!
41.000 Puncte
Câteva poze care reflecta frumusetea atât vara cât și iarna (sunt puține ptr ca în alte poze sunt împreună cu familia)

Attachments

Archangel Michael

Well-Known Member
Staff member
Fan Adevărat!
Top 50
Oracol (XOR)
96,191.770
Fan Adevărat!
0.000 Puncte
Mulțumesc ptr apreciere. Acum ma simt datoare sa va împărtășesc din zona mea natala nu ptr ca locuiesc în aceasta zona ci ptr simplul fapt ca o cunosc și aici am foarte multe amintiri. Sunt din județul Argeș poate ptr uni or sa spună și ce are atât de romantic în acest județ? As începe cu mănăstirea din Curtea de Argeș... Și ce ve-ți spune? Ce poate avea romantic o mănăstire? Eu spun ca are o poveste mai tragica de iubire decât Romeo și Julieta... Manole a zidit soția în zidurile mănăstiri și încă din acel zid mai curg lacrimile Anei... Cu toți cred ca știu povestea nu are rost să spun decât ca e un loc minunat. Apoi mergând mai departe pe culoarul vestit Câmpulung-Rucăr-Bran adică DN 73 o destinație foarte iubita mai ales de către Bucureșteni datorita aerului curat și al peisajului superb (o îmbinare plăcută între stânci și munții împăduriți perfect ptr a opri mașina sa faci un selfie). Mulți adora sa facă drumeții iar cei mai curajoși sa sară cu parapanta.
Cazanele Mari si Mici
Pe drumul de la Orsova catre Moldova Noua ni se deschide in fata ochilor un taram de basm,unde Dunarea se strecoara printre munti sa intre in tara! Soseaua serpuieste pe malul Dunarii, la poalele masivului Ciucarul Mare, paralela cu soseua de pe malul sarbesc, cu vegetatie ce coboara in apa Dunarii, cu locuri salbatice intrepatrunse de pensiuni elegante. Inainte de localitatea Dubova ne vegheaza basorelieful impresionantului rege dac Decebal sculptat in piatra, maret,impunator,ca un adevarat rege! in apropierea chipului sculptat in 10 ani gasim Manastirea Mraconia denumita si *manastirea de sub apa*, ridicata in locul numit *la balon*,unde Dunarea e atat de ingusta incat nu puteau trece 2 nave concomitent! De aici putem face o plimbare cu barca pe Dunare, sa vizitam pestera Ponicova,unde se intra direct cu barca cativa metri si pestera Veterani! O data ajunsi la Dubova gasim pe malul apei pensiuni elegante,cochete,colturi de rai,cu pontoane unde te poti relaxa in zgomotul valurilor,de unde poti face plimbari cu barca, sau pur si simplu sa te detasezi de lumea asta nebuna! Asta e Romania noastra!
V-am atribuit cate 3 puncte la fiecare.

Asteptam si alti membri sa ne prezinte locuri romantice din Romania pentru a intocmi un top 25.

V-as ruga sa prezentati aceste locuri doar daca le-ati vizitat si sa le prezentati cu cuvintele voastre.

Fiecare Membru Fan Adevarat! primeste 3 puncte daca ne ajuta sa descoperim locuri fermecatoare din romania, pe care multi dintre noi nu am auzit sau nu am avut ocazia sa le vizitam.

Gigi

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
1,191.870
Fan Adevărat!
44.000 Puncte
la Iași - fiecare piatră vorbește de trecut -așa e o vorbă în orașul în care eu mi-am petrecut copilăria. Unul din locurile pe care nu trebuie să îl ratați este parcul Copou sau grădina Copou, este cel mai vechi parc din Iași, parcul datează din prima jumătate a secolului al XIX-lea. Este o frumusețe naturală plin de poezie.
Tot parcul este plin de frasin, arțar și mulți tei care atunci când înfloresc florile de tei miros nemaipomenit de frumos. Acolo găsim și Teiul lui Eminescu, teiul la umbra căruia Eminescu compunea poezii pentru iubita lui, Veronica Micle. Un loc la fel de frumos care merită vizitat este Grădina Botanică "Anastasie Fătu", este cea mai veche Grădină Botanică din România și una din cele mai mari din Europa. Iar Bojdeuca lui Ion Creangă? e minunată, mică, primitoare și are un farmec aparte. Palatul Culturii, Biserica Trei Ierarhi, Mânăstirea Golia.
După o zi întreagă de plimbat și vizitat merită să încercați și bucatele moldovenești: poale în brâu, sărmăluțe în foi de viță, pârjoale, cozonaci și multe alte bucate bune bune.
Iar dacă ajungi în Piața Unirii din Iași atunci neapărat trebuie să te oprești la o terasă și să bei o cafea sau o bere pentru sufletul tău încântat de o zi minunată petrecută în orașul Iași.

Chitibus

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
169.370
Fan Adevărat!
30.000 Puncte
Castelul Peles (Sinaia)
Un loc precum niciunul , cu un parc extraordinar care ascunde inițial Castelul. O scurtă plimbare și el este acolo, impunător și frumos, încă o plimbare frumoasa pe alee care vă va duce direct, într-un loc magic și misterios. Castelul Peles spre deosebire de multe alte castele este foarte frumos și îngrijit, atât pe plan extern și intern.
Castelul Peleș este unul dintre cele mai importante edificii de tip istoric din România, având caracter de unicat și este, prin valoarea sa istorică și artistică, unul din cele mai importante monumente de acest fel din Europa celei de-a doua jumătăți a secolului al XIX-lea.
Vitraliile Castelului Peleș au fost cumpărate și montate între 1883 și 1914, cele mai multe fiind aduse din Elveția și Germania, piese datând din secolele XV și XVII.
De jur împrejurul său, Castelul are șapte terase decorate cu statui din piatră, fântâni și vase ornamentale din marmură de Carrara.

Ioana Corina

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
218.670
Fan Adevărat!
63.000 Puncte
Din pacate eu nu am avut șansa si timpul necesar să vizitez frumoasa noastră tara dar as vrea sa adaug si eu un punct zic eu totuși important pentru a noastră Românie( cel mai aproape si cel mai vizitat de mine ) Bucureștiul care a fost numit cândva Micul Paris,Parcul Cişmigiu, Parcul Herăstrău, centrul istoric cu numeroasele clădiri vechi, cu Hanul lui Manuc, Biserica Stravropoleos, cu cafenele și restaurante, precum şi Muzeul Satului, Ateneul, palatele sau Parcul Carol,străduțele din Cotroceni, Arcul de triumf,podul Basarab sau chiar si Mogoșoaia sunt motive pentru a considera şi Capitala ţării este o destinație romantică

Reclama