Religie Vrem spitale nu Catedrala Mantuirii Neamului - Asta vor romanii?

Archangel Michael

Well-Known Member
Staff member
Fan Adevărat!
Top 50
Oracol (XOR)
93,751.96
Fan Adevărat!
0.00 Puncte
Vad zi de zi fel de fel de poze , citate si tot felul de manipulari in feed pe facebook.

"Trebuie sa facem spitale nu biserici"
Nu are nici o legatura una cu alta. La ora actuala Biserica Ortodoxa Romana este o fundatie , Si face ce vrea cu banii fundatiei. Acele 100 de milioane de dolari nu sunt pentru vilele personale ci sunt pentru un lacas pentru Dumnezeu. Avand in vedere ca ca bolile sufletesti ( Stresul ) in care toti marii si micii doctori spun ca provoaca 80% din orice boala , Biserica poate vindeca sufleteste oamenii daca Cred cu adevarat. Biserica poate inlatura stresul.
Biserica este si va ramane pentru todeauna un Spital pentru vindecarea sufletelor, insa ateii nu vor intelege niciodata asa ceva. Acei oameni pe care voi ii numiti sii ii faceti prosti( cei care se duc la biserica) s-au vindecat acolo. Nu este pentru voi, este pentru Milioanelor de romani care sunt credinciosi si milioanelor de romani care atunci cand boala sau necazul ii vor darama din picioare Biserica si Dumnezeu ii va ridica.

Nu am nici o dovada ca patriarhul Daniel este ateu insa sunt mari sanse sa fie ateu si sa aibe interese personale , insa daca el a hotarat sa faca o asemenea catedrala merita respect!

Ioana Corina

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Oracol (XOR)
1.75
Fan Adevărat!
0.00 Puncte
Avem nevoie de biserici, dar mai mult de spitale ! Eu sunt de părere că dacă s-ar construi mai multe spitale si biserici mai putine deja de aici Romania ar putea avansa un pic ! Daca am avut nevoie de cea mai mare catedrala si sa construit înseamnă că putem avea si cel mai mare spital ... de arși de exemplu sau doar paturile speciale daca nu spitalul.... Parerea mea

Sissy23

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Oracol (XOR)
104.84
Fan Adevărat!
33.00 Puncte
Sunt importante amândouă ! In primul rand ,facem o comparatie...din biserică, oameni pleaca liniștiți, cu ganduri buni si cu speranță...din spital,pleaca dezamăgiți, dezgustați de comportamentul doctorilor,de tratamentul primit si nu in ultimul rând, unii pleaca mai bolnavi.Un om cand e bolnav,se duce la spital,dar daca primeste un raspuns negativ,sau e tratat ca si când...mai bine statea acasa,omul se refugiază in credință, se duce la biserică si ii cere lui D-Zeu ajutor, putere si asa are speranță. De ce sa mai faca spitale,daca cele existente,sunt pline de incompetență si nepăsare?!

Ioana Corina

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Oracol (XOR)
1.75
Fan Adevărat!
0.00 Puncte
Sunt importante amândouă ! In primul rand ,facem o comparatie...din biserică, oameni pleaca liniștiți, cu ganduri buni si cu speranță...din spital,pleaca dezamăgiți, dezgustați de comportamentul doctorilor,de tratamentul primit si nu in ultimul rând, unii pleaca mai bolnavi.Un om cand e bolnav,se duce la spital,dar daca primeste un raspuns negativ,sau e tratat ca si când...mai bine statea acasa,omul se refugiază in credință, se duce la biserică si ii cere lui D-Zeu ajutor, putere si asa are speranță. De ce sa mai faca spitale,daca cele existente,sunt pline de incompetență si nepăsare?!
Si asta e un lucru bun? Avem nevoie de spitale bune dar ca acele spitale sa fie bune, avem nevoie de doctori buni ! Nu e păcat de micii noi născuți care sunt infectați? Si cate alte cazuri ! Sunt multe de spus in privința asta, dar de spitale avem nevoie ca de aer si de doctori buni în aceeași măsură

Archangel Michael

Well-Known Member
Staff member
Fan Adevărat!
Top 50
Oracol (XOR)
93,751.96
Fan Adevărat!
0.00 Puncte
Avem nevoie atat de spitale cat si de biserici.

La momentul cand am facut acest articol eram mahnit de manipularea in masa a retelelor de socializare nu doar asupra bisericilor ci implicit asupra credintei.

A fost un atac asupra credintei comparand biserica cu spitalele astfel incat manipularea sa fie cu succes.

Oamenii care nu se duc la biserica nu stiu adevarul. Am fost in foarte multe biserici din romania si la momentul cand se fac slujbe, deci in speta duminica in jurul orei 10 bisericile sunt arhipline si multi credinciosi stau afara. Deci bisericile sunt neincapatoare. Paradoxal de aceasta campanie consider ca sunt biserici foarte putine si chiar mai trebuiesc construite.

Este incorect si gresit sa comparam biserica cu spitalele. Fiecare institutie are rolul ei.

Romania are nevoie de foarte multe lucruri dar este urat sa comparam si la modul josnic si manipulatriu cum o fac cei care chiar isi doresc sa elimine credinta.

Avem nevoie de biserici, avem nevoie de spitale, avem nevoie de scoli si gradinite, avem nevoie de sosele, avem nevoie de locuri de munca, avem nevoie de locuri de joaca pentru copii, avem nevoie sa dezvoltam turismul avem nevoie de foarte multe lucruri.

Avem nevoie de oameni competenti. Avem nevoie de Preoti cu Credinta Adevarata, avem nevoie de medici si personal medical competent si cu constiinta.

2 rude de ale mele de gradul 1 mi-au murit datorita incompetentei medicale.

Stiu si am vazut cu ochii mei si am simtit ce inseamna durearea din spitale.

Ioana Corina

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Oracol (XOR)
1.75
Fan Adevărat!
0.00 Puncte
Sunt întru totul de acord cu tine ! Nu m-am referit la înlăturarea credinței! Sunt si eu la fel de credincioasă, eu ma refer la bisericile care cer bani oamenilor , normal orice persoana intra in biserica lasa ea singura cat poate, din inima ,la preoții care tin morții in fata bisericii pentru că nu au bani sa plateasca înmormântare ...etc Si eu vreau biserica ADEVĂRATĂ, cu preoți ADEVĂRAȚI

Archangel Michael

Well-Known Member
Staff member
Fan Adevărat!
Top 50
Oracol (XOR)
93,751.96
Fan Adevărat!
0.00 Puncte
Sunt întru totul de acord cu tine ! Nu m-am referit la înlăturarea credinței! Sunt si eu la fel de credincioasă, eu ma refer la bisericile care cer bani oamenilor , normal orice persoana intra in biserica lasa ea singura cat poate, din inima ,la preoții care tin morții in fata bisericii pentru că nu au bani sa plateasca înmormântare ...etc Si eu vreau biserica ADEVĂRATĂ, cu preoți ADEVĂRAȚI
Consider ca sunt foarte putini preoti care te-ar lasa cu mortul afara si nu l-ar ingropa fara bani.

Se exagereaza la extrem punand intr-o lumina proasta preotii. Vizavi de medicii fara constiinta sunt enorm de multi si sa posteze cineva care nu a dat vreodata vreun ban medicilor. Bani pe care daca nu ii dai te poate lasa sa mori cu zile pe un pat de spital.

Ioana Corina

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Oracol (XOR)
1.75
Fan Adevărat!
0.00 Puncte
Consider ca sunt foarte putini preoti care te-ar lasa cu mortul afara si nu l-ar ingropa fara bani.

Se exagereaza la extrem punand intr-o lumina proasta preotii. Vizavi de medicii fara constiinta sunt enorm de multi si sa posteze cineva care nu a dat vreodata vreun ban medicilor. Bani pe care daca nu ii dai te poate lasa sa mori cu zile pe un pat de spital.
Asa este si eu am trecut prin situații tragice in spitale si de asta pun punct pe ele ,pentru că sanatatea noastră depinde mult de acești monștri " medici " care nu se uita la tine daca nu le dai nimic

Ioana Corina

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Oracol (XOR)
1.75
Fan Adevărat!
0.00 Puncte
Asa este si eu am trecut prin situații tragice in spitale si de asta pun punct pe ele ,pentru că sanatatea noastră depinde mult de acești monștri " medici " care nu se uita la tine daca nu le dai nimic
În privința preoților, eu pot vorbi doar de preotul din satul meu natal ! El este un astfel de om,el obliga oamenii ( săracii) sa dea anumite sume de bani pentru asa zisă Biserica ,dar pentru Biserică nu se face nimic niciodată! El nu botează un copil daca familia nu are banii care el ii cere, el nu înmormânteaza dacă familia nu are bani sa plătească "taxele" lui .
Nu vreau sa fiu înțeleasă gresit, dar pur și simplu nu pot fi de acord cu asa oameni si nu stiu daca el e singurul sau mai sunt multi altii ca el ! Sunt in Bruxelles de câțiva ani si aici nu avem multe Biserici Creștine ,dar la sărbători si la slujbe poliția opreste traficul pe străzile din jurul Biserici pentru că sunt foarte mulți ai nu este loc ,dar mergem ! Preotul nu cere bani sau taxe pentru botez ,înmormântare etc, spune tot timpul fiecare sa dea cat poate si pe puținul care fiecare și-l permite sa il dea primește chitanța! Asa as vrea sa fie si la mine acasa .... pentru că Biserica la final e Casa Domnului, de aia mergem!
Un weekend plăcut va doresc si o seara cat mai linistită

Beatrice 207

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 100
Oracol (XOR)
92.26
Fan Adevărat!
12.00 Puncte
credincioasa sunt.. dar sunt prea multe biserici costruite doar ptr a beneficia.. Spitale nu.... imi pare rau dar daca nu sunt spitale ce sa ma fac bine cum ajung la slujba la biserica'