1.20 Puncte = 1 Vella / Vella= 0.0000494898 Bitcoin (BTC) si 80.36 Doge

Group statistics

Members:
859
Threads:
837
Discussions:
15
Photos:
12

Latest posts

Group events

Pasarea Matinala

Yemin Primul sezon tradus in totalitate : In curand si Sezonul 2

Maria Colceriu

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Donator
Oracol (XOR)
23.10
Fan Adevărat!
68.00 Puncte
Intreaba un fan pe pagina noastra de facebook : dece nu mai e leila in al doilea sezon ? Nu mai joaca ?

Până în prezent nu a zis nimic de ea, dar e posibil să fii murit când a căzut de pe clădire, v-om vedea ce își amintește Kemal cu timpul

AllieM

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Oracol (XOR)
219.87
Fan Adevărat!
188.00 Puncte
Dialoguri episod 72

(Emir-Zeynep-Reyhan e tradus mai sus)

Narin: Trebuie să ne căsătorim. Nu mă pot întoarce în Azerbaijan.
Polițista: Poți pleca acum.
Narin: Totul este din cauza ta. Dacă pleci acum sigur îți va părea rău.

(Emir-Zeynep-Reyhan-în mașină, tot mai sus)

Polițista: Există o plângere și împotriva dumneavoastră.
Kemal: Poftim?

Cemre: Crezi că e prea mult, cu rochia asta?
Nigar: Nu, vă stă foarte bine.

Kemal: Nu am făcut nimic. De ce mă învinuiești?
Narin: De ce să tac? Pentru că sunt femeie și tu bărbat? Îmi pare rău de tine, tu cu avocatura ta. Nu îmi pare rău de ce am făcut. Te-am rugat să nu chemi poliția. Dar mai ascultat?
Kemal: Tu ești cea care mi-a spus să ne căsătorim. Ești nebună!
Narin: Este o problemă serioasă. Nu vreau să mă întorc în Azerbaijan. Iar tu nu pari un om rău. Deci, ce zici?

(La spital)
Emir: Încă are febră?
Reyhan se gândește la Emir, când acesta pretindea că are febră (scena aceea frumoasă din epissodul 68-69 parcă).
Doctorul le spune ce are Zeynep și că se va însănătoși.

Va urma :)

AllieM

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Oracol (XOR)
219.87
Fan Adevărat!
188.00 Puncte
Dialoguri ep 72

Emir le duce pe Reyhan și Zeynep acasă. Îl sună Kemal și povestesc despre ce s-a întâmplat la secție cu Narin.
Zeynep: Frate Emir! Nu pleca.

Cavidan – Melike
Cavidan : Nu am nevoie de nimic. De câte ori să îți spun?
Melike i-a adus mâncarea ei favorită, dar Cavidan îi spun că nu are nevoie de nimeni.
Cavidan: Pleacă, nu am nevoie de nimeni! Nu mă enerva și pleacă.

Reyhan: Draga mea!
Reyhan (uitându-se pe fereastră la Emir): Oare de ce nu pleacă?
Reyhan: Trebuie să o văd pe Narin. Totul este pe dos!!!

(Kemal și dl. Avocat ce l-a scos din închisoare)
Dl. Avocat: Bunicul lui Masal vrea custodia fetiței. Spune că suferă de o depresie severă locuind cu tine.
Kemal: Nimeni nu îmi poate lua fetița de lângă mine.

Cavidan: Sunt Cavidan Turhan și încă nu am murit! (aici o sună pe Cemre cu care se va întâlni în episodul de astăzi)

Va urma :)

AllieM

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Oracol (XOR)
219.87
Fan Adevărat!
188.00 Puncte
Dialoguri ep. 72

Reyhan o sună pe Narin, dar nu răspunde. Zeynep îi spune că se simte mai bine și că ar trebui să meargă la secție unde e Narin.
Reyhan: Mă voi duce, dar mă întorc repede. (Atunci bate Emir la ușă, care s-a întors cu un cadou pentru Zeynep).

Reyhan: Oare de ce mai e aici? A auzit ce a zis doctorul că Zeynep va fi mai bine. Off, Emir, ce faci tu cu sufletul meu? (dialogul lui Reyhan în mintea ei când era în bucătărie)
Reyhan (către Emir, în bucătărie) : Te dai la o parte?
Emir: Îmi trebuie un pahar cu apă pentru ca Zeynep să își ia pastila.

MElike: Emir se va întoarce și totul va fi bine. Poate ar trebui să îi dați doamnei Cavidan o nouă șansă.
Hikmet: Am spus că numele ei nu va mai fi pronunțat în această casă.

(Reyhan vorbește la telefon cu Narin)
Reyhan: Îmi pare rău că nu te-am putut visita.
Narin: Sunt la închisoare. (apoi se gândește la momentul când a cunoscut-o pe Reyhan).
Reyhan: Narin, mai ești acolo?
Narin: Da, voiam să te aud. Apoi închide

(Reyhan își amintește când s-a mutat cu Narin pentru că a ars vechea ei casă)
Narin (către polițistă) : nu i-am putut spune că nu mă mai întorc.

Sehriye și Kemal discută despre un eventual proces pentru Masal și îi spune că toți trebuie să știe că el este cel mai bun tată din lume.

(Cemre și mama ei)
Mama: Nu sunt supărată pe tine, dar cât vei mai sta aici?
Cemre: Mamă, nu o pot lăsa singură pe Suna.
Mama: Ajunge! Nu e treaba ta să rezolvi astfel de lucruri. Mâine te reîntorci acasă.
(Femeia vine să întrebe de Narin)
Reyhan: Nu avem nicio veste încă. O să merg mâine la închisoare să văd despre ce e vorba. Te anunț dacă apare vreo noutate.
Emir, care aude conversația consideră că e vorba despre bărbatul ale cărui haine și încălțăminte le-a văzut pe hol. Pleacă, trântind ușa.
Zeynep: Ce s-a întâmplat?
Reyhan se uită pe geam: Oare ce se întâmplă cu el? (Sună Cemre de vreo 2 ori și apoi îi trimite mesajul pe care îl citește Reyhan).

Emir (vorbind singur pe afară): Nu o pot pierde. Eu o...(aici s-a oprit, dar știm ce voia să spună).
Emir: De ce nu mă miră că a plecat de acasă?
(aici urmează dialogul final pe care l-a tradus deja Isa):

Cam acesta a fost episodul 72. Foarte pe scurt, dar cred că se înțelege în mare ce au discutat personajele.

Issabella

Well-Known Member
Contributor
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Donator
Oracol (XOR)
1,164.58
Fan Adevărat!
199.00 Puncte
-- traducere dialogul dintre Kemal și Emir (ep 71) K:--- Vrei sa taci?! Vino-ți în fire , Emir!Asta e , e de ajuns ! Ai plecat de la muncă, nu ai mai venit la companie , ești ca o bombă pe cale să explodeze . Nici nu pun la socoteală cursele și pericolul la care te-ai expus din momentul în care Reyan ,a ieșit din viața ta ,Emir ...
E:--- De câte ori trebuie s-o spun ? Sunt destul de fericit cu asta ,unchiule . Nu te gândi la mine ,bine K:--- N-ar trebui să mă gândesc , întra-adevăr?! O să stau jos să te privesc cum te distrugi încet!
E:--- Exagerezi din nou , apropo nu i mai spune numele ,bine ? Cel puțin când sunt eu prin preajma ta.
K:--- De ce ,tot nu ti-o poți scoate din minte ?
E:--- Nu nu e nimic de genul asta ,de cate ori trebuie s-o spun ? Uite ,o urăsc . Nici măcar nu pot sa-i aud numele. Asta-i tot , ai înțeles?
K:--- Vorbe mari...
E:--- Totul s-a terminat în ziua în care a plecat. Ea a păstrat toate aceste secrete față de mine . Ce crezi că ar trebui să simt față de o persoană care a rămas cu mine doar pentru că a jurat ?
K:--- Vorbe mari și te păcălești singur !
E:--- S-A terminat ,s-a terminat de ce nu înțelegi? Pentru mine acea carte s-a închis pentru totdeauna . N-am s-o iert ,niciodată !
K:--- Chiar așa? Atunci ia o !
E: --- Ce-i asta ,acum ?
K: --- Adresa ei . Am aflat astăzi despre ea. Persoană pe care nu vrei să auzi cum o cheamă în viața ta , Reyan. Dacă vrei să cred ceea ce spui , atunci te vei duce și -i vei spune că nu o vei ierta în timp ce te uiti in ochii ei. Asta , desigur dacă ai curajul s-o faci . Ia-o!!!

Issabella

Well-Known Member
Contributor
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Donator
Oracol (XOR)
1,164.58
Fan Adevărat!
199.00 Puncte
@Issabella dacă vrei și e de ajutor poți pune ce am mai tradus și eu pe aici și pe facebook la Yemin.

Pe mine nu mă deranjează, dar poate mai sunt fani :)
Gând la gând, chiar voiam să te întreb...acum ca mi ai dat permisiunea ,chiar o sa iau ...unele le am gasit și eu în engleză, dar îmi i-a mult timp sa le scriu .....mersi❤

Maria Colceriu

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Top 50
Donator
Oracol (XOR)
23.10
Fan Adevărat!
68.00 Puncte
-- traducere dialogul dintre Kemal și Emir (ep 71) K:--- Vrei sa taci?! Vino-ți în fire , Emir!Asta e , e de ajuns ! Ai plecat de la muncă, nu ai mai venit la companie , ești ca o bombă pe cale să explodeze . Nici nu pun la socoteală cursele și pericolul la care te-ai expus din momentul în care Reyan ,a ieșit din viața ta ,Emir ...
E:--- De câte ori trebuie s-o spun ? Sunt destul de fericit cu asta ,unchiule . Nu te gândi la mine ,bine K:--- N-ar trebui să mă gândesc , întra-adevăr?! O să stau jos să te privesc cum te distrugi încet!
E:--- Exagerezi din nou , apropo nu i mai spune numele ,bine ? Cel puțin când sunt eu prin preajma ta.
K:--- De ce ,tot nu ti-o poți scoate din minte ?
E:--- Nu nu e nimic de genul asta ,de cate ori trebuie s-o spun ? Uite ,o urăsc . Nici măcar nu pot sa-i aud numele. Asta-i tot , ai înțeles?
K:--- Vorbe mari...
E:--- Totul s-a terminat în ziua în care a plecat. Ea a păstrat toate aceste secrete față de mine . Ce crezi că ar trebui să simt față de o persoană care a rămas cu mine doar pentru că a jurat ?
K:--- Vorbe mari și te păcălești singur !
E:--- S-A terminat ,s-a terminat de ce nu înțelegi? Pentru mine acea carte s-a închis pentru totdeauna . N-am s-o iert ,niciodată !
K:--- Chiar așa? Atunci ia o !
E: --- Ce-i asta ,acum ?
K: --- Adresa ei . Am aflat astăzi despre ea. Persoană pe care nu vrei să auzi cum o cheamă în viața ta , Reyan. Dacă vrei să cred ceea ce spui , atunci te vei duce și -i vei spune că nu o vei ierta în timp ce te uiti in ochii ei. Asta , desigur dacă ai curajul s-o faci . Ia-o!!!
Mulțumim Issa

AllieM

Well-Known Member
Fan Adevărat!
Registered
Oracol (XOR)
219.87
Fan Adevărat!
188.00 Puncte
Gând la gând, chiar voiam să te întreb...acum ca mi ai dat permisiunea ,chiar o sa iau ...unele le am gasit și eu în engleză, dar îmi i-a mult timp sa le scriu .....mersi❤
N-am nicio problemă, știu și eu cât caut să înțeleg fiecare episod :D

Archangel Michael

Well-Known Member
Staff member
Fan Adevărat!
Top 50
Oracol (XOR)
93,610.74
Fan Adevărat!
1.00 Puncte
Avem si Partea 2 din ep 71 in limba engleza. Ne apucam de traducere in acest moment.
Fac apel la persoanele care cunosc limba engleza si vor sa ne ajute la tradus pentru a l posta cat mai repede, sa ne contacteze pe email [email protected] sau pe fc aici
https://www.facebook.com/pg/yeminromania